INFORMACE Z KONFERENCE

Jak jistě víte z upozornění v minulém měsíci, dne 3.07.2013 se konala konference s velmi zajímavým tématem: Jak je možno zabránit paralelnímu exportu léčiv? Vzhledem k nepříznivé situaci v dostupnosti Imuranu jsme rádi využili možnosti, účastnit se aktivně této akce v Parlamentu ČR.

Slovo jsme dostali na počátku konference a i když jsme byli ve velké časové tísni, otevřeli jsme a popsali problematickou dostupnost imunosupresivního léku Imuran tbl. Byli jsme jedinou pacientskou organizací, která na konferenci vystoupila, což mě dost udivilo, protože Imuran se používá při léčbě více onemocnění a rozhodně s ním nemají problém pouze "myastenici".

Podrobný článek přinese další číslo časopisu Kurýr, takže zde jen ve stručnosti. Problém s dostupností Imuranu je zhruba od počátku roku 2013, kdy společnost Aspen Pharma přerušila k 20. únoru 2013 dodávku. Následně ohlásila opětovné obnovení dodávek v březnu 2013. V březnu 2013 je také k problému Imuran interpelován tehdejší ministr zdravotnictví MUDr. L. Heger. Jeho reakci si zde můžete přečíst psaný záznam či poslechnout zvukový záznam interpelace.

Všichni účastníci konference si uvědomují problém v paralelním exportu léčiv, který umožňuje legálně přeprodávat velké množství léků do zahraničí, ale nikdo nemá recept na jednoduché řešení. Náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči MUDr. Honěk přichází s názorem, že Imuran není paralelně prodáván... Prezident České lékárnické komory PharmDr. Chudoba dokládá, že v posledních měsících bylo vyvezeno více než 1.000 balení Imuranu z ČR.

Všechny prezentace řečníků z konference o paralelním exportu léčiv:

 

Shoda nastává v tom, jak má postupovat pacient, který nemůže dostat v lékárně potřebný lék, např. Imuran:

1) Oslovit lékaře, informovat ho o nedostatku a požádat ho o případnou náhradu léku.

2) Pokud není náhrada možná a lék je v lékárně nedostupný, oslovit pobočku své zdravotní pojišťovny a žádat jí o zajištění léku.

V důsledku našeho vystoupení na konferenci byla natočena reportáž pro hlavní zprávy TV Barrandov (vysílána 4. července 2013, počítejte prosím s tím, že video se může chvilku „načítat“).

Za MYGRA-CZ: Helena Brůhová, předsedkyně o.s.

 

15. 7. 2013