MYGRA-CZ představuje aneb Zeptejte se specialisty

MUDr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA, FN Brno - Zástupce přednosty Neurol. kliniky pro LPP

MUDr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA

Neuromuskulární centrum při Neurologické klinice FN Brno se zabývá diagnostikou a léčbou celého spektra neuromuskulárních poruch: myastenií, získanými i dědičnými svalovými chorobami i nemocemi periferních nervů včetně neuropatické bolesti. V diagnostice dědičných svalových chorob spolupracuje úzce s Centrem molekulární biologie a genové terapie IHOK FN Brno. Klinická diagnostika je podporována  elektrofyziologickými laboratořemi, ve kterých se provádí kompletní spektrum vyšetření. Léčebně je pracoviště vybaveno k zvládání i nejzávažnějších život ohrožujících stavů včetně umělé plicní ventilace na JIP. V roce 2016 se Centrum stalo součástí Evropské sítě vzácných onemocnění - ERN (Euro - NMD).

MUDr. Iveta Nováková, Centrum MG Praha, Neurologická klinika VFN Praha

MUDr. Iveta Nováková pracuje od roku 1997 v Centru pro myasthenia gravis a v Centru pro roztroušenou sklerosu na 1. Neurologické klinice VFN a 1. LF UK Praha, Kateřinská 30. Centrum MG se komplexně zabývá péčí o pacienty s myasthenia gravis a dlouhodobě je dispenzarizuje. Toto odborné pracoviště spolupracuje s III. Chirurgickou klinikou 1.LF a FN Motol, Gynekologicko-porodnickou klinikou 1.LF UK, Oční klinikou 1.LF Praha, I.Interní klinikou 1.LF Praha, ÚHKT a dalšími pracovišti.

MUDr. Michaela Týblová, Centrum MG Praha, Neurologická klinika VFN Praha

Vyšetření na Anti-ACHR, Anti-Musk Blažena Kohoutová.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné nechat si vyšetřit ve VFN sérum na Anti-ACHR a Anti-MuSK jako samoplátce. Děkuji za odpověď, Kohoutová 5. 4. 2021

Vakcinace od AstraZeneca pri MG Kristina Hrapkova

Môžem sa dať očkovať aj vakcínou od fy AstraZeneca?
Naštudovala som si, že sa môžem očkovať neživými vakcínami ako sú mRNA od Pfizer/BioNTech a Moderny. AstraZeneca je vektorová vakcína a podľa mojich znalosti je to oslabený vírus. Mam Myastheniu Gravis a 67 rokov. Ďakujem za radu. 3. 3. 2021

Zanet mocoveho mechyre Misa

Dobry den,jaka jsou vhodna ATB pro myastenika na zanet mocovehomechyre? 20. 1. 2021

Lék Isoprinosine Zuzana

Dobrý den můžeme Isoprinosine při nakažení covidem? Jestli ne, je nějaká alternativa? 11. 1. 2021

MUDr. Michaela Týblová: Dobrý den, s isoprionosinem to není tak jednoduché, protože ve vzácných případech rizikový být může a určitě bych ho když tak doporučila podávat kratší dobu - 3-5 dní.
Alternativa za něj není. 12. 1. 2021

COVID-19 josef smetana

Dobrý den,
můj otec má myasthenii. Chtěl jsem se jen zeptat, jak je to v případě očkování proti COVID-19. Je mu 88 let. Je myasthenia kontraindikací?
Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem
Josef Smetana 3. 1. 2021

MUDr. Michaela Týblová: Dobrý večer, i zde na stránkách jsou naše doporučení, pod záložkou myasthenia graivs, jmenuje se to covid 19 a uvnitř, pak vyjádření MG centra Praha.
Jinak ale u pacientů na 75 let považujeme rizika covid vyšší než očkování a proto s ním souhlasíme až na výjimky viz text v záložce 5. 1. 2021

Zde položte svou otázku


Mandatory fields