MYGRA-CZ představuje aneb Zeptejte se specialisty

MUDr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA, FN Brno - Zástupce přednosty Neurol. kliniky pro LPP

MUDr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA

Neuromuskulární centrum při Neurologické klinice FN Brno se zabývá diagnostikou a léčbou celého spektra neuromuskulárních poruch: myastenií, získanými i dědičnými svalovými chorobami i nemocemi periferních nervů včetně neuropatické bolesti. V diagnostice dědičných svalových chorob spolupracuje úzce s Centrem molekulární biologie a genové terapie IHOK FN Brno. Klinická diagnostika je podporována  elektrofyziologickými laboratořemi, ve kterých se provádí kompletní spektrum vyšetření. Léčebně je pracoviště vybaveno k zvládání i nejzávažnějších život ohrožujících stavů včetně umělé plicní ventilace na JIP. V roce 2016 se Centrum stalo součástí Evropské sítě vzácných onemocnění - ERN (Euro - NMD).

MUDr. Iveta Nováková, Centrum MG Praha, Neurologická klinika VFN Praha

MUDr. Iveta Nováková pracuje od roku 1997 v Centru pro myasthenia gravis a v Centru pro roztroušenou sklerosu na 1. Neurologické klinice VFN a 1. LF UK Praha, Kateřinská 30. Centrum MG se komplexně zabývá péčí o pacienty s myasthenia gravis a dlouhodobě je dispenzarizuje. Toto odborné pracoviště spolupracuje s III. Chirurgickou klinikou 1.LF a FN Motol, Gynekologicko-porodnickou klinikou 1.LF UK, Oční klinikou 1.LF Praha, I.Interní klinikou 1.LF Praha, ÚHKT a dalšími pracovišti.

MUDr. Michaela Týblová, Centrum MG Praha, Neurologická klinika VFN Praha

léky zdenka

Děkuji paní doktorko za odpověď,zítra zavolám...Valoušková 1. 4. 2012

MUDr. Jana Junkerová: Fajn.
Jana Junkerová 2. 4. 2012

moje problémy Miroslav Hudec

po útoku včel na halvu jsem se dostal do komatu a nyní se mně chvějí ruce calkově jsem oslablej bolí mne nohy při pohybu mám závratě a špatně se vyjadřuji po jadnom měsíci v nemocnici nic nezjistili absolvoval jem všechna vyšetření .......
nevím si rady co dále

po vzhlédnutí pořadu v tel. jsem se rozhodl napsat ..

předem děkuji za odpověď

hudec miroslav 30. 3. 2012

MUDr. Jana Junkerová: Dobrý den, pane Hudec.
Váš problém asi jednoduše nerozřeším. Tento prostor je původně věnován pacientům s myastenií gravis. Nevím, jaký jste viděl pořad, mohu jen spekulovat, že se rovněž týkal myastenie. Z výčtu problémů, které uvádíte je pro myastenii typická pouze slabost - únavnost. Projevy myastenické slabosti jsou zcela zvláštní a každý ambualntní neurolog by je měl umět rozpoznat - a buď vás poslat na speciální vyšetření nebo rozptýlit Vaše obavy.
Jana Junkerová 1. 4. 2012

léky Zdeňka Valoušková

Dobrý den paní doktorko,píše Vám vaše pacientka s MG,dlouho jsem u vás nebyla,potřebuji radu.Užívám 4 mestinony denně, 100mg imuranu,10mg prednisonu.Chtěla jsem se s Vámi poradit,zda by nebylo možné upravit léky.Dostala jsem se do tíživé situace a zhoršuji se,ale plazma na mě moc neučinkuje.před půl rokem mi zemřela tchyně a v pátek maminka.na psychiku užívám ráno citalon.paní doktorko bylo by možné nějak poradit?já musím odpočívat,nemám sil.děkuji. 27. 3. 2012

MUDr. Jana Junkerová: Dobrý den. Pokud se horšíte myastenicky, je rezerva určitě v dávce kortikoidů. Odpočívejte, snažte se myslet pozitivně i v situaci tragické ztráty. Tak jako i jindy, kdy jste mě kontaktovala mailem či na těchto stránkách Vám nabízím ambulantní kontrolu, posouzení klinického stavu a společnou poradu - jak z toho ven. Zavolejte na Vám známá čísla a přijeďte. Jana Junkerová 1. 4. 2012

condrosulf František Kelemen

Prosím o odpoveď na otázku,či môžem používať liek condrosulf/na klby/,ktorý obsahuje látku magnéziumstear
át.Ďakujem za odpoveď

23. 3. 2012

MUDr. Jana Junkerová: Dobrý den, pane Kelemen.
Omlouvám se za prodlevu s odpovědí. Ptáte se věcně - díky. Předpokládám, že máte myastenii. Pokud jste dobře kompenzován není důvod bát se minimálního množství magnézia, které toto léčivo-doplněk stravy obsahuje. Obavy jsou namístě u parenterálního, tedy žilního podání magnézia a špatně kompenzovaných myastenií.
Mějte se. Jana Junkerová 1. 4. 2012

Myasthenia gravis Jana Berecova

Dobrý den, prosím chtěla bych se na Vás obrátit s následujícím dotazem. Je mi 45 let a před více než 25 lety jsem jako mladá dívka onemocněla myasthenií gravis.První léta mi nemoc nebyla správně diagnostikována, lékaři mi stanovili svalovou dystrofii, ale asi po 8 letech byla diagnoza stanovena správně.Okamžitě nastoupila léčba - léky plus operace- s tím, že se mi opravdu ulevilo ( puvodní stav byl katastrofální, nebyla jsem již schopna samostatného pohybu. Postupně se mi podařilo i otěhotnět, dnes mám dvě zdravé děti. Má otázka je následující : mám pocit, že se mi v posledním období potíže zase vracejí a sxtav se zhoršuje, občas se objevuje slabost hlavne v nohou a současně mi začínají \"padat\" víčka, prosxtě to, co jsem již kdysi zažila. Je možné, že se mi po čase nemoc opět začne zhoršovat - léky jsem přestala brát zhruba před 14 lety, kdy jsem otěhotněla. Děkuji za odpověď, Berecová 19. 3. 2012

MUDr. Jana Junkerová: Dobrý den, paní Berecová.
Rozhodně byste měla se svými problémy navštívit neurologa. Diagnózy myastenie gravis se člověk nezbaví i když může nastat dlouhé bezpříznakové období, kdy je možno i vysadit léky. Tomuto stavu říkáme remise onemocnění, choroba vyhasne, ale i v tomto stavu je důležité zohlednit myastenii při volbě antibiotik, vedení celkové anestezie a vůbec - v životě. Tak jako ostatní choroby s autoimunitní podstatou může časem znovu vzplanout.
Zajděte, prosím, na neurologii. Je namístě provést kontrolní EMG a třeba i vyšetření specifických protilátek. V případě, že se jedná o myastenickou podstatu svalové slabosti - potřebujete léky.
Jana Junkerová 23. 3. 2012

Zde položte svou otázku


Mandatory fields