Právní poradna

Vzhledem k vážnému onemocnění JUDr. Kadlece nebude na nové právnické dotazy zatím odpovídáno.

Děkuji za pochopení.
Helena Brůhová, předsedkyně MYGRA-CZ

 

JUDr. Michal Hráský, Praha

Cekaci doba na podporu Lubomir

Dobry den ,jak dlouho musi cekat ze zakona clovek na priznani podpory v nezamestnanosti.Kolik dnu ma urad na rozhodnuti dekuji za odpoved Lubomir 30. 1. 2014

JUDr. Ivo Kadlec, CSc.: Vážený pane Lubomíre,
vzhledem k tomu, že rozhodnutí o přiznání podpory vydává úřad ve správním řízení, řídí se i lhůty pro jeho vydání správním řádem - zákonem č. 71/1967 Sb.
Správní řád v §49 stanovuje lhůty správnímu úřadu, ve kterých je povinen vydat rozhodnutí ve věci.
V jednoduchých věcech, zejména lze-li rozhodnout na podkladě dokladů předložených účastníkem řízení, rozhodne správní orgán dle uvedeného ustanovení bezodkladně. V ostatních případech, nestanoví-li zvláštní právní předpis jinak, je správní orgán povinen rozhodnout ve věci do 30 dnů od zahájení řízení, ve zvlášť složitých případech rozhodne nejdéle do 60 dnů.
Srdečně zdraví JUDr. Ivo Kadlec
30. 1. 2014

Přeřazení z invalidity 1 stupně do 2 stupně a to zpětně Mirda

Dobrý den, dnes jsem si vyzvedl na poště dopis z OSSZ, kde je posouzení mého zdravotního stavu. Koncem roku si jako každý rok.... vyžádala OSSZ lékařské zprávy o mém zdravotním stavu a z uvedených zpráv zjistili, že mne přeřadí do 2 stupně invalidity a to zpětně od 7 měsíce 2013. Původní částečný důchod mi byl přiznán ve 2 skupině - po nastolení nějakých nových vyhlášek jsem už podmínky nesplňoval a přeřadili mne do skupiny 1 stupně. Výšku invalidního důchodu tehdy neměnili. Tak mám snad drzý dotaz (ale korunek není nikdy dost) s přeřatením do invalidity druhého stupně se mi asi důchod nezvýší ??? 28. 1. 2014

JUDr. Ivo Kadlec, CSc.: Vážený pane Mirdo, Váš dotaz není drzý a rozhodně s Vámi souhlasím, že korunek není nikdy dost, ale není správně směrován, protože ekonomické otázky odpovídat neumím, jsem jenom právník. Tato otázka s právem nemá co do činění a proto se prosím obraťte s Vaším dotazem k plátci důchodu.
S přáním, aby každá další výplata důchodu byla jen vyšší (sám jsem důchodce), přeji i hodně zdraví.
JUDr. Ivo Kadlec 30. 1. 2014

oduznání invalidního důchodu Vítězslava Šaňáková

Dobrý den,obracím se na Vás z dotazem,zda je možné podat na soudce správního soudu stížnost,když při správním jednání odmítl mou žádost o vyšetření na MRI z důvodů,že je toto vyšetření drahé a dále zhodnotil nález neurochirurga že se jen jedná o stanovení diagnozy.Zda je také běžná praxe,že když posudek nesplňuje vše,co ze zákona má,tak se vrací zpět ke komisím,kde postupně doplňují,aby splňoval všechna kriteria.Jak se může někdo ,komu je odebrán invalidní důchod a nemá finanční prostředky na právníka,bránit.

19. 1. 2014

JUDr. Ivo Kadlec, CSc.: Vážená paní Šaňáková, z Vašeho dotazu není zcela jasné u jakého jednání soudu bylo takto postupováno, nepíšete jak zněl výrok tohoto soudu a proto nemohu zcela jednoznačně odpovědět, kam stížnost směřovat a jak ji formulovat. To k Vaší otázce první. K dotazu na posudky si myslím, že je velmi správný postup, když si posudková komise vyžaduje pro objektivní posouzení zdravotního stavu veškeré podklady, které zákonná úprava vyžaduje.
K problému v závěru Vašeho dotazu: Vaše obrana nemusí spočívat v draze zaplaceném právníkovi, proti každému rozhodnutí správního orgánu jsou opravné prostředky, které musí rozhodnutí ve svém poučení uvádět a tyto se dají napsat i bez advokáta, ale musí se dodržet lhůta, která je pro ně stanovena.
Srdečně zdravím a pokud budete, jako členka Mygry.cz, potřebovat další radu, jsou naše stránky tady bezplatně pro Vás.
JUDr. Ivo kadlec 20. 1. 2014

Rozvazání pracovního poměru Trzaskaliková Danuše

Dne 3.1.2014 jsem ukončila pracovní neschopnost,mám přiznán plný invalidní duchod./Myastenia gravis/.Zajímá mě jakým zpusobem mám ukončit pracovní poměr,a jestli mám nárok na odstupné? 3. 1. 2014

JUDr. Ivo Kadlec, CSc.: Vážená paní Trzaskaliková, hezký den přeji a odpovídám na Váš první novoroční dotaz:
Přiznáním invalidního důchodu jsou naplněny podmínky výpovědního důvodu podle § 52 e) zákoníku práce a ukončit pracovní poměr by s Vámi měl na základě předloženého rozhodnutí o jeho přiznání zaměstnavatel. Vy proto nemusíte svojí iniciativou pracovní poměr ukončovat, zaměstnavatel musí znát, jak má v takovém případě postupovat. Rada jak postupovat pro Vás: první pracovní den (tedy zřejmě v pondělí 6. 1. 2014) oznámíte zaměstnavateli spolu s ukončením pracovní neschopnosti přiznání invalidity a vyčkáte na jeho rozhodnutí. Zaměstnavatel tuto situaci by měl řešit výpovědí podle § 52 e) zákoníku práce s výpovědní dobou dvou měsíců (pokud nebyla smluvně dohodnuta delší).
Ve smyslu § 41 odst.1 písm. a) zákoníku práce, by Vás měl ze zákona převést na práci odpovídající Vašemu zdravotnímu stavu.
V případě, že pro Vás zaměstnavatel takovou práci mít nebude, bude Vám v průběhu výpovědní doby vyplácet náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.
Nárok na odstupné v případě výpovědi dle ustanovení § 52 e) zákoníku práce nemáte a neměla by jste ho ani v případě ukončení pracovního poměru dohodou, která by Vás navíc zkrátila o zmiňované dva měsíce výpovědní doby, která Vám počne běžet prvním dnem následujícího měsíce po obdržení výpovědi.

S pozdravem a přáním všeho dobrého do Nového roku
JUDr. Ivo Kadlec
4. 1. 2014

Kdy příjde rozhodnutí a výpočet id z Prahy? Jaroslav

dobrý den prosím chci se zeptat,před 5 týdny mě byl přiznán id 40 procent zpětně k 7.6.Jak dlouho trvá něž příjde rozhodnutí z Prahy plus výpočet id?děkuji vám za odpověd. Jaroslav 25. 9. 2013

JUDr. Ivo Kadlec, CSc.: Vážený pane Jaroslave, na Váš dotaz nemohu kvalifikovaně odpovědět, protože není právního charakteru a již v předcházejících odpovědích jsem upozorňoval na skutečnost, že nejsem pracovníkem a ani spolupracovníkem ČSSZ a proto nemohu odpovídat na otázky, týkající se jejich konkrétní činnosti. Odpověď hledejte u zdroje, tedy na správě, která rozhodnutí vydává a u plátce id.
Srdečně zdraví JUDr. Ivo Kadlec 2. 10. 2013

Zde položte svou otázku


Všechna pole jsou povinná