MYGRA-CZ představuje aneb Zeptejte se specialisty

Tato poradna neslouží k ověřování vzájemného působení užívaných léků jiných onemocnění než dg.myasthenia gravis.

MUDr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA, FN Brno - Zástupce přednosty Neurol. kliniky pro LPP

MUDr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA

Neuromuskulární centrum při Neurologické klinice FN Brno se zabývá diagnostikou a léčbou celého spektra neuromuskulárních poruch: myastenií, získanými i dědičnými svalovými chorobami i nemocemi periferních nervů včetně neuropatické bolesti. V diagnostice dědičných svalových chorob spolupracuje úzce s Centrem molekulární biologie a genové terapie IHOK FN Brno. Klinická diagnostika je podporována  elektrofyziologickými laboratořemi, ve kterých se provádí kompletní spektrum vyšetření. Léčebně je pracoviště vybaveno k zvládání i nejzávažnějších život ohrožujících stavů včetně umělé plicní ventilace na JIP. V roce 2016 se Centrum stalo součástí Evropské sítě vzácných onemocnění - ERN (Euro - NMD).

MUDr. Iveta Nováková, Centrum MG Praha, Neurologická klinika VFN Praha

MUDr. Iveta Nováková pracuje od roku 1997 v Centru pro myasthenia gravis a v Centru pro roztroušenou sklerosu na 1. Neurologické klinice VFN a 1. LF UK Praha, Kateřinská 30. Centrum MG se komplexně zabývá péčí o pacienty s myasthenia gravis a dlouhodobě je dispenzarizuje. Toto odborné pracoviště spolupracuje s III. Chirurgickou klinikou 1.LF a FN Motol, Gynekologicko-porodnickou klinikou 1.LF UK, Oční klinikou 1.LF Praha, I.Interní klinikou 1.LF Praha, ÚHKT a dalšími pracovišti.

MUDr. Michaela Týblová, Centrum MG Praha, Neurologická klinika VFN Praha

Kontuze kyčle Alena Hajíčková

Dobrý den,
manžel před 8 dny upadl na zledovatělém chodníku a poranil si nohu. Na ortoped.odd.v nemocnici mu byla diagnostikována kontuze kyčle. Ve spodní části stehna jej píchá a nemůže se na nohu vzepřít. Pohybuje se o 2 fr.holích. Jak dlouho mohou tyto potíže přetrvávat při této diagnoze. Nemohlo být při rtg přehlédnuto naštípnutí kosti vzhledem k uvedeným potížím? Děkuji 3. 1. 2011

MUDr. Michaela Týblová: Dobrý den, tato otázka je mimo naši specializaci, ale obecně bych očekávala stabilizaci po 2-3 týdnech. RTG by měl zlomeninu odhalit, ale předpokládám, že když bude hojení pomalejší než by na ortopedii čekali, tak jistě provedou kontrolní RTG.
S pozdravem dr. Týblová 5. 1. 2011

Vypovedi lekaru puzej

Dobry den pano doktorko, dekuji za odpovedi a preji vsem pracovnikum MG centra a navazujicim oddelenim hezke a klidne vanoce.

Puzej 22. 12. 2010

Vypovedi lekaru puzej

Dobry den pani doktorko,omlouvam se nejsem opravdu zasvecen do problematiky ale zda se mi od doktoru neeticke brat si jako rukojmi pacienty , kteri jsou odkazani na odbornou pomoc a to celozivotne. Chapu ze se musi zivit rodiny , platit ucty atd ale pokud chci studovat medicinu, coz je urcite velice tezky obor, tak to prece musim brat take jako poslani. Jak myslite, ze se citi MG pacienti , kteri vedi co to MG krize atd a doctoun se ze X procent lekaru z Neu. na karlaku dalo vypoved ? Nechci se nikoho dotknout ani kritizovat jen vyjadruji svuj nazor. 22. 12. 2010

MUDr. Iveta Nováková: Dobrý den,
ano vím, že máte jistě obavy, ale pokud vím, není rozhodně nutné dělat žádné unáhlené závěry. Neurologická klinika se rozhodně nehoroutí a provoz všech center (včetně MG) funguje naprosto normálně. Zatím opravdu nejsem schopná předvídat další vývoj událostí.

s pozdravem přáním krásných Vánoc

dr.I.Nováková 22. 12. 2010

Vypovedi lekaru Puzej

Dobry den pani doktorko,

chtel bych se vas zeptat zda mate predstavu jak dopadne Mya. Centrum vcetne nasledne pece na JIP na Karlaku a take vazba na Motol , pokud se potvrdi vypovedi lekaru. Nejsem nasteti postizen touto nemoci ale bohuzel v rodine ji mame. V dubnu 2010 operace a pak a dale cely cervenec na JIP na Karlaku. Tak ze mam docela obavu aby pece neprestala fungovat , naopak se stale zdokonalovala. 21. 12. 2010

MUDr. Iveta Nováková: Dobrý den,
chápu Vaše obavy, ale bohužel Vám v tuto chvíli nemohu dát přesnou odpověď. Záleží na mnoha okolnostech jako je rozhodnutí vlády, ochotě ministerstva zdravotnictví jednat, podmínkách ředitelství atd. Situace pouze ukazuje na vleklou krizi ve zdravotnictví.

zatím s pozdravem
dr.I.Nováková
21. 12. 2010

Coxatroza Martina

Dobrý večer. Mám problém s bedrovými kĺbmi. V roku 2007 mi diagnostikovali kox- dysplastické acetabula, mierna skleróza acetabul. Odvtedy ma liečia 2x ročne condrosulfom. Necícim však žiadne zlepšenie. Mám teraz 38 rokov a neustále bolesti kĺbov. Kĺby bolia pri státí, sedení, ležaní, nemôžem si prekrížiť nohy a podobne, jednoducho stále. Bolesti nie sú však až také silné, že by som musela užívať lieky na tlmenie bolesti, povedala som si, že vydržím čo najdlhšie bez nich. Brala som aj rehabilitáciu, no tá zabrala vždy iba na dva mesiace. Prosím Vás, je možné toto liečiť aj nejakým iným spôsobom, príp. kúpeľmi? Ďakujem, Martina. 12. 12. 2010

MUDr. Iveta Nováková: Dobrý den,
podle Vaší otázky přesně nevím, jestli máte diagnostikovanou myasthenii gravis. Pacient s touto diagnosou má jistá omezení a od toho se odvíjí i další postupy při Vaších obtížích. V každém případě by byla vhodná lázeňská terapie a eventuelně zkusit jiné léky. Nevím, jestli Vám i ortoped doporučil operativní řešení. Bylo by vhodné se s ním poradit ohledně dalších možných řešení a dalších vyhlídek.

s pozdravem

Dr.I.Nováková 13. 12. 2010

Zde položte svou otázku


Všechna pole jsou povinná