MYGRA-CZ představuje aneb Zeptejte se specialisty

Tato poradna neslouží k ověřování vzájemného působení užívaných léků jiných onemocnění než dg.myasthenia gravis.

MUDr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA, FN Brno - Zástupce přednosty Neurol. kliniky pro LPP

MUDr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA

Neuromuskulární centrum při Neurologické klinice FN Brno se zabývá diagnostikou a léčbou celého spektra neuromuskulárních poruch: myastenií, získanými i dědičnými svalovými chorobami i nemocemi periferních nervů včetně neuropatické bolesti. V diagnostice dědičných svalových chorob spolupracuje úzce s Centrem molekulární biologie a genové terapie IHOK FN Brno. Klinická diagnostika je podporována  elektrofyziologickými laboratořemi, ve kterých se provádí kompletní spektrum vyšetření. Léčebně je pracoviště vybaveno k zvládání i nejzávažnějších život ohrožujících stavů včetně umělé plicní ventilace na JIP. V roce 2016 se Centrum stalo součástí Evropské sítě vzácných onemocnění - ERN (Euro - NMD).

MUDr. Iveta Nováková, Centrum MG Praha, Neurologická klinika VFN Praha

MUDr. Iveta Nováková pracuje od roku 1997 v Centru pro myasthenia gravis a v Centru pro roztroušenou sklerosu na 1. Neurologické klinice VFN a 1. LF UK Praha, Kateřinská 30. Centrum MG se komplexně zabývá péčí o pacienty s myasthenia gravis a dlouhodobě je dispenzarizuje. Toto odborné pracoviště spolupracuje s III. Chirurgickou klinikou 1.LF a FN Motol, Gynekologicko-porodnickou klinikou 1.LF UK, Oční klinikou 1.LF Praha, I.Interní klinikou 1.LF Praha, ÚHKT a dalšími pracovišti.

MUDr. Michaela Týblová, Centrum MG Praha, Neurologická klinika VFN Praha

Myasthenia gravis Jana Berecova

Dobrý den, prosím chtěla bych se na Vás obrátit s následujícím dotazem. Je mi 45 let a před více než 25 lety jsem jako mladá dívka onemocněla myasthenií gravis.První léta mi nemoc nebyla správně diagnostikována, lékaři mi stanovili svalovou dystrofii, ale asi po 8 letech byla diagnoza stanovena správně.Okamžitě nastoupila léčba - léky plus operace- s tím, že se mi opravdu ulevilo ( puvodní stav byl katastrofální, nebyla jsem již schopna samostatného pohybu. Postupně se mi podařilo i otěhotnět, dnes mám dvě zdravé děti. Má otázka je následující : mám pocit, že se mi v posledním období potíže zase vracejí a sxtav se zhoršuje, občas se objevuje slabost hlavne v nohou a současně mi začínají \"padat\" víčka, prosxtě to, co jsem již kdysi zažila. Je možné, že se mi po čase nemoc opět začne zhoršovat - léky jsem přestala brát zhruba před 14 lety, kdy jsem otěhotněla. Děkuji za odpověď, Berecová 19. 3. 2012

MUDr. Jana Junkerová: Dobrý den, paní Berecová.
Rozhodně byste měla se svými problémy navštívit neurologa. Diagnózy myastenie gravis se člověk nezbaví i když může nastat dlouhé bezpříznakové období, kdy je možno i vysadit léky. Tomuto stavu říkáme remise onemocnění, choroba vyhasne, ale i v tomto stavu je důležité zohlednit myastenii při volbě antibiotik, vedení celkové anestezie a vůbec - v životě. Tak jako ostatní choroby s autoimunitní podstatou může časem znovu vzplanout.
Zajděte, prosím, na neurologii. Je namístě provést kontrolní EMG a třeba i vyšetření specifických protilátek. V případě, že se jedná o myastenickou podstatu svalové slabosti - potřebujete léky.
Jana Junkerová 23. 3. 2012

bolest olga králová

Děkuji za odpověď,ale můžete my prosím vysvětlit co znamená ta zvýšená bílkovina a Ig v likvoru?vůbec nevím co mám dělat,pokud cvičím tak je to trochu lepší ale stačí třeba půl dne chodit,sedět nebo něco dělat a opět jsem vyřízená.Ráda už bych šla do práce,ale moc se bojím bolesti.Na bolest beru Tramal.Děkuji za odpověď. 9. 3. 2012

MUDr. Jana Junkerová: Paní Králová.
Srozumitelný komentář k nálezům provedených vyšetřovacích metod přísluší lékaři, který Vás má v péči a zná Váš klinický stav. Vyšetření mozkomíšního moku se většinou dělá s podezřením na zánětlivé postižení nervstva, ať už způsobené mikroby nebo poruchou autoimunitiního systému. Je více parametrů, které se v rozboru hodnotí a jsem si jista, že by byl rozpoznán nález vyžadující specifickou léčbu. Pokud je zvýšení bílkoviny v likvoru jen lehce nadhraniční, jedná se o nespecifický nález, který velmi pravděpodobně nesouvisí s Vašimi bolestmi. Stejně tak i imunoglobuliny v likvoru. Vzorky jsou standardně odesílány k speciálnímu imunologickému vyšetření ( věřím, že byl i ten Váš ) a pokud byly tyto testy negativní, není se čeho bát. Laboratorní nálezy je velice důležité hodnotit v korelaci s klinickým stavem a ostatními nálezy ze zobrazovacích a elektrofyziologických metod. Abnormity nelze vytrhávat z kontextu - i proto, prosím, pokud tento obecný náhled nevyvrátí Vaše obavy - žádejte o vysvětlení své lékaře.
Jana Junkerová 15. 3. 2012

bolest olga králová

Dobrý den,nevím zda jsem zde správněale už nevím koho mám poprosit o radu a pomoc.Již půl roku marodím se zády,bez většího efektu,na CT my zjistili protruzy disků L4/5,L5/S1 bez stenozy páteřního kanálu,SI artroza oboustraně,v pravo v kosti kyčelní při SI kloubu sklerotické ložisko 2krát1cm nejspíše osteopoikilické,zachycena hyperplazie pravé nadledviny.Na MR jsem byla i na vyšetření likvoru,kde my byla zjištěna hraniční bílkovina a glukoza počet buněk v normě vyšší Ig,nikdo my neřekl co to znamená,když my začnou bolet záda mám okamžitě zvýšenou teplotu a hodně se potím.Po rehabilitacích se cítím trochu lépe,ale začínám mít zablokovanou hrudní páteř(jako by se my to stěhovalo,ale neposlali my na žádné vyšetření)léčí my na LS syndrom,což také nevím co znamená,už jsem unavená neustálou bolestí(beru antidepresiva)a nevidím žádnou naději,během toho půl roku jem byla třikrát na kapačkách s přechodným efektem,prosím poradte my co mám dělat,operace těch výhřezů prý není nutná.Moc Vám děkuji 8. 3. 2012

MUDr. Jana Junkerová: Dobrý den.
Bolestivé blokády páteře bývají nepříjemným a mnohdy dlouhodobým problémem. Většinou není zdrojem bolesti samotná páteř, tedy obratlová těla a meziobratlové ploténky, ani poškození nervových struktur. Problém často vychází z křeče svalů kolem páteře, přelívá se podél páteře, jak píšete, a zobrazovací metody jej nezachytí. To, co uvádíte z nálezů různých vyšetřovacích metod vyznívá příznivě. Protruze plotének neznamená výhřez, ale česky " vyklenování " a operační zákrok není indikován. Hyperplazii - zbytnění ledviny proberte s urologem či nefrologem, údaj o teplotách nebo horečkách si zaslouží laboratorní vyšetření k vyloučení infekce a revmatologické vyšetření.
Přeju Vám úlevu.
Jana Junkerová 9. 3. 2012

psychycke problemy Jiri

dobry den,chci se vas zeptat jak se lecit s mojim problemem.Dela mi problem jizda v aute a delsi vychazky od domu.Mam domluvenou psychoterapeutku.Mysli te si ze ten problem dokaze odstranit ,nebo je potreba nejakych leku.Po pripade jak se lecit,nebo jake prasky zvolit.Dekuji 5. 3. 2012

MUDr. Jana Junkerová: Dobrý den.
Je obtížné radit bez bližších informací o vašem problému. Z toho mála, co zmiňujete, by se mohlo jednat o sociální nebo jinou fóbii a odbornost psychologa či psychiatra by pro Vás určitě byla výhodnější než odbornost neurologa.
Pokud se jedná o zřetelnou změnu chování či vnímání okolí, měl by o tom vědět i Váš praktický lékař, potažmo neurolog. Vždy je třeba vyloučit tzv. organický podklad potíží.
Doporučila bych Vám jít na objednané psychoterapeutické sezení a poradit se se svým lékařem o doplnění vyšetření. Mějte se.
Jana Junkerová 9. 3. 2012

Vyšetření EEG ,technol. EGI, přístrojem Dense Array EEG Jirka

Mám téměř 10let bolesti hlavy- záškuby v levé zadní polovině hlavy.Vyšetřením EEG bylo diagnostikováno bifrontálně zpomalení základní aktivity se závěrem,že trvá abnormita pro paroxysmální zpomalení bifrontálně do pásma theta. Medikace kapky Rivotril již není moc účinné.
Je možné vyšetření novým přístrojem /viz. titulek/ na psych. klinice Ke karlovu11, Praha 2, bez doporučení, nebo musím mít dopuručení odborného lékaře ? nebo je možný jiný způsob vyšetření a léčení? Předem děkiji za odpověď. 1. 3. 2012

MUDr. Jana Junkerová: Dobrý den.
Je formálně nutné a pro věc mnohem lepší mít žádanku od neurologa s popisem klinických potíží a specifikací požadavku. Je to důležité pro laboranta i lékaře následně popisujícího EEG záznam. Nález je vhodné doplnit zobrazovacím vyšetřením mozku - CT, NMR.
Volba pracoviště, kde Vám udělají EEG by neměl být problém. Z Ostravy Vám garanci vyšetření na Vámi vybraném pracovišti v Praze neposkytnu, věřím ale, že se domluvíte.
Doporučuju Vám vše probrat s ambulantním neurologem. Hodně zdaru.
Jana Junkerová 9. 3. 2012

Zde položte svou otázku


Všechna pole jsou povinná