MYGRA-CZ představuje aneb Zeptejte se specialisty

Tato poradna neslouží k ověřování vzájemného působení užívaných léků jiných onemocnění než dg.myasthenia gravis.

MUDr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA, FN Brno - Zástupce přednosty Neurol. kliniky pro LPP

MUDr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA

Neuromuskulární centrum při Neurologické klinice FN Brno se zabývá diagnostikou a léčbou celého spektra neuromuskulárních poruch: myastenií, získanými i dědičnými svalovými chorobami i nemocemi periferních nervů včetně neuropatické bolesti. V diagnostice dědičných svalových chorob spolupracuje úzce s Centrem molekulární biologie a genové terapie IHOK FN Brno. Klinická diagnostika je podporována  elektrofyziologickými laboratořemi, ve kterých se provádí kompletní spektrum vyšetření. Léčebně je pracoviště vybaveno k zvládání i nejzávažnějších život ohrožujících stavů včetně umělé plicní ventilace na JIP. V roce 2016 se Centrum stalo součástí Evropské sítě vzácných onemocnění - ERN (Euro - NMD).

MUDr. Iveta Nováková, Centrum MG Praha, Neurologická klinika VFN Praha

MUDr. Iveta Nováková pracuje od roku 1997 v Centru pro myasthenia gravis a v Centru pro roztroušenou sklerosu na 1. Neurologické klinice VFN a 1. LF UK Praha, Kateřinská 30. Centrum MG se komplexně zabývá péčí o pacienty s myasthenia gravis a dlouhodobě je dispenzarizuje. Toto odborné pracoviště spolupracuje s III. Chirurgickou klinikou 1.LF a FN Motol, Gynekologicko-porodnickou klinikou 1.LF UK, Oční klinikou 1.LF Praha, I.Interní klinikou 1.LF Praha, ÚHKT a dalšími pracovišti.

MUDr. Michaela Týblová, Centrum MG Praha, Neurologická klinika VFN Praha

bolest olga králová

Dobrý den,nevím zda jsem zde správněale už nevím koho mám poprosit o radu a pomoc.Již půl roku marodím se zády,bez většího efektu,na CT my zjistili protruzy disků L4/5,L5/S1 bez stenozy páteřního kanálu,SI artroza oboustraně,v pravo v kosti kyčelní při SI kloubu sklerotické ložisko 2krát1cm nejspíše osteopoikilické,zachycena hyperplazie pravé nadledviny.Na MR jsem byla i na vyšetření likvoru,kde my byla zjištěna hraniční bílkovina a glukoza počet buněk v normě vyšší Ig,nikdo my neřekl co to znamená,když my začnou bolet záda mám okamžitě zvýšenou teplotu a hodně se potím.Po rehabilitacích se cítím trochu lépe,ale začínám mít zablokovanou hrudní páteř(jako by se my to stěhovalo,ale neposlali my na žádné vyšetření)léčí my na LS syndrom,což také nevím co znamená,už jsem unavená neustálou bolestí(beru antidepresiva)a nevidím žádnou naději,během toho půl roku jem byla třikrát na kapačkách s přechodným efektem,prosím poradte my co mám dělat,operace těch výhřezů prý není nutná.Moc Vám děkuji 8. 3. 2012

MUDr. Jana Junkerová: Dobrý den.
Bolestivé blokády páteře bývají nepříjemným a mnohdy dlouhodobým problémem. Většinou není zdrojem bolesti samotná páteř, tedy obratlová těla a meziobratlové ploténky, ani poškození nervových struktur. Problém často vychází z křeče svalů kolem páteře, přelívá se podél páteře, jak píšete, a zobrazovací metody jej nezachytí. To, co uvádíte z nálezů různých vyšetřovacích metod vyznívá příznivě. Protruze plotének neznamená výhřez, ale česky " vyklenování " a operační zákrok není indikován. Hyperplazii - zbytnění ledviny proberte s urologem či nefrologem, údaj o teplotách nebo horečkách si zaslouží laboratorní vyšetření k vyloučení infekce a revmatologické vyšetření.
Přeju Vám úlevu.
Jana Junkerová 9. 3. 2012

psychycke problemy Jiri

dobry den,chci se vas zeptat jak se lecit s mojim problemem.Dela mi problem jizda v aute a delsi vychazky od domu.Mam domluvenou psychoterapeutku.Mysli te si ze ten problem dokaze odstranit ,nebo je potreba nejakych leku.Po pripade jak se lecit,nebo jake prasky zvolit.Dekuji 5. 3. 2012

MUDr. Jana Junkerová: Dobrý den.
Je obtížné radit bez bližších informací o vašem problému. Z toho mála, co zmiňujete, by se mohlo jednat o sociální nebo jinou fóbii a odbornost psychologa či psychiatra by pro Vás určitě byla výhodnější než odbornost neurologa.
Pokud se jedná o zřetelnou změnu chování či vnímání okolí, měl by o tom vědět i Váš praktický lékař, potažmo neurolog. Vždy je třeba vyloučit tzv. organický podklad potíží.
Doporučila bych Vám jít na objednané psychoterapeutické sezení a poradit se se svým lékařem o doplnění vyšetření. Mějte se.
Jana Junkerová 9. 3. 2012

Vyšetření EEG ,technol. EGI, přístrojem Dense Array EEG Jirka

Mám téměř 10let bolesti hlavy- záškuby v levé zadní polovině hlavy.Vyšetřením EEG bylo diagnostikováno bifrontálně zpomalení základní aktivity se závěrem,že trvá abnormita pro paroxysmální zpomalení bifrontálně do pásma theta. Medikace kapky Rivotril již není moc účinné.
Je možné vyšetření novým přístrojem /viz. titulek/ na psych. klinice Ke karlovu11, Praha 2, bez doporučení, nebo musím mít dopuručení odborného lékaře ? nebo je možný jiný způsob vyšetření a léčení? Předem děkiji za odpověď. 1. 3. 2012

MUDr. Jana Junkerová: Dobrý den.
Je formálně nutné a pro věc mnohem lepší mít žádanku od neurologa s popisem klinických potíží a specifikací požadavku. Je to důležité pro laboranta i lékaře následně popisujícího EEG záznam. Nález je vhodné doplnit zobrazovacím vyšetřením mozku - CT, NMR.
Volba pracoviště, kde Vám udělají EEG by neměl být problém. Z Ostravy Vám garanci vyšetření na Vámi vybraném pracovišti v Praze neposkytnu, věřím ale, že se domluvíte.
Doporučuju Vám vše probrat s ambulantním neurologem. Hodně zdaru.
Jana Junkerová 9. 3. 2012

Myastenia gravis Andrea Luterová

Dobrý den, nedávno mi byly zjištěny některé z příznaků myastenia gravis a proto bych se chtěla zeptat, zda byste mi doporučila ještě nějaká další vyšetření nebo byste postupovala stejně.
V listopadu při běžné oční prohlídce mě paní lékařka poslala na neurologii s podezřením na myastenii, kvůli ptóze pravého očního víčka. Byly mi provedeny i další vyšetření jako EMG(nešlo myastenii vyloučit, některá vyšetření na hraně a některá dobrá), MR brzlíku, hlavy a MRAočního svalstva-bez nálezu. Bylo také provedeno vyšetření na protilátky ACHR, také bez nálezu. Proto mi byly nasazeny léky na zkoušku, které ovšem pomohly(syntostigmin). Pan doktor mi dále chce nasadit mestinon. Ráda bych věděla Váš názor, zda byste dělala vyšetření i na protilátky MuSK nebo nějaká další?
Děkuji a přeji hezký zbytek dne 14. 2. 2012

zastřené vidění po operaci víčka Pospíšilová Ludmila

Dobrý den, ráda bych se informovala ohledně nemoci myastenie. Vaše pacientka, které se již dlouho léčí s touto nemocí byla nedávno na zákroku na očním oddělení. Jednalo se odstranění bradavice na vnitřním dolním víčku. Na jednom oku bylo lokální umrtvení bez potíží, ale na druhém již napíchnutí bylo velice bolestivé a i víčko bylo po zákroku hůře ovladatelné. Již uplynulo od operace 5 týdnů a na zmińovaném oku došlo k problému zastřeného vidění, což je typické pro zhoršení nemoci myastenie. Potřebovala bych vědět, zda zastřené vidění, které bylo spuštěno zákrokem do oka je trvalého charakteru, nebo zda je možné očekávat časem obnovu nervu, zlepšení nebo něco podobného. Na kontrolu do Prahy mám jet až v květnu, ráda bych věděla, zda to mám hned řešit, nebo co pro zlepšení stavu můžu dělat. Děkuji vám za radu. 22. 1. 2012

MUDr. Olga Zapletalová: Vážená paní Pešková,
Odpovím od konce. Pokud přetrvává zastřené vidění po drobném chir. zákroku na víčku je nutné vyhledat kontrolu u očního lékaře, který zákrok prováděl. Pro myastenii je typické dvojité vidění, pokles víčka, slabost okohybných svalů nikoliv však zastřené vidění. Oční nerv by při takovém zevním zásahu vůbec neměl být ohrožen. Při popsaném zákroku mohlo jít o drobné poranění sliznice, spojivky a ev. o lehký reaktivní zánět - např. zánět spojivek. Toto vše by se mělo při lokální léčbě upravit.
Takže moje doporučení: kontrola u očního lékaře, který naordinuje potřebné procedury.
Při zastřeném vidění nejde o zhoršení kvůli myastenii, ale může jít o lokální reakci, která by se měla upravit- je však třeba se poradit s očním lékařem.
24.1.2012 Dr. Zapletalová Olga 24. 1. 2012

Zde položte svou otázku


Všechna pole jsou povinná