MYGRA-CZ představuje aneb Zeptejte se specialisty

Tato poradna neslouží k ověřování vzájemného působení užívaných léků jiných onemocnění než dg.myasthenia gravis.

MUDr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA, FN Brno - Zástupce přednosty Neurol. kliniky pro LPP

MUDr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA

Neuromuskulární centrum při Neurologické klinice FN Brno se zabývá diagnostikou a léčbou celého spektra neuromuskulárních poruch: myastenií, získanými i dědičnými svalovými chorobami i nemocemi periferních nervů včetně neuropatické bolesti. V diagnostice dědičných svalových chorob spolupracuje úzce s Centrem molekulární biologie a genové terapie IHOK FN Brno. Klinická diagnostika je podporována  elektrofyziologickými laboratořemi, ve kterých se provádí kompletní spektrum vyšetření. Léčebně je pracoviště vybaveno k zvládání i nejzávažnějších život ohrožujících stavů včetně umělé plicní ventilace na JIP. V roce 2016 se Centrum stalo součástí Evropské sítě vzácných onemocnění - ERN (Euro - NMD).

MUDr. Iveta Nováková, Centrum MG Praha, Neurologická klinika VFN Praha

MUDr. Iveta Nováková pracuje od roku 1997 v Centru pro myasthenia gravis a v Centru pro roztroušenou sklerosu na 1. Neurologické klinice VFN a 1. LF UK Praha, Kateřinská 30. Centrum MG se komplexně zabývá péčí o pacienty s myasthenia gravis a dlouhodobě je dispenzarizuje. Toto odborné pracoviště spolupracuje s III. Chirurgickou klinikou 1.LF a FN Motol, Gynekologicko-porodnickou klinikou 1.LF UK, Oční klinikou 1.LF Praha, I.Interní klinikou 1.LF Praha, ÚHKT a dalšími pracovišti.

MUDr. Michaela Týblová, Centrum MG Praha, Neurologická klinika VFN Praha

covid Anna Filipová

Dobrý den, navštívila nás dcera s rodinou. U zetě se potvrdil covid, i dcera má od včerejška pozitivní test. Očekáváme s manželem, že nás to nemine. Jsme oba třikrát očkovaní. Já se léčím na MG. 1x za 14 plazmaferéza, příští 12.5.
Prosím o instrukce, až to přijde.
Mám vysadit Celcept? A co dál?
Děkuji. Anna Filipová 3. 5. 2022

MUDr. Michaela Týblová: Dobrý den, mluvily jsme pak spolu telefonicky, tak doufám, že to tak stačí.

Pro jistotu ale shrnuji pro všechny.
Naši pacienti mají nárok na preventivní léky proti těžkému průběhu COVID, a to cca prvních sedm dní od 1. příznaků, s pozitivním COVID testem. V Praze a okolí s tím můžeme pomoci i my, ale většinou se lze poradit i s praktickými lékaři, kteří vědí, kam pacienta odeslat.

Co se týče tzv. imunosupresivních léků /cellcept, imuran, ciclosporin/, dokud nemáte příznaky, pak nemusíte vysazovat vůbec, když budou příznaky lehké, pak stačí na 1-3 týdny dle tíže příznaků snížit na polovinu, jen u vysokých horeček a zápalu plic se na přechodnou dobu vysazuje
8. 5. 2022

Léčebné konopí Eva Bartáková

Přeji dobrý den, lze u myasthenie brát léčebné konopí? Děkuji. Eva Bartáková 1. 5. 2022

MUDr. Michaela Týblová: Asi to možné je, ale zvažovala bych to jen u přesvědčivé indikace (důvodu nasazení), když třeba pacient má spasticitu/ztuhlost v kombinaci s jiným neurologickým onemocněním nebo při výrazných bolestech bez efektu jiné léčby. A při stabilizované myastenii, přeci jen nežádoucím účinkem má být ospalost a uvolnění svalů. Raději se poraďte se svým ošetřujícím lékařem. 8. 5. 2022

Lék Isoprinosine Zuzana

Dobrý den můžeme Isoprinosine při nakažení covidem? Jestli ne, je nějaká alternativa? 11. 1. 2021

MUDr. Michaela Týblová: Dobrý den, s isoprionosinem to není tak jednoduché, protože ve vzácných případech rizikový být může a určitě bych ho když tak doporučila podávat kratší dobu - 3-5 dní.
Alternativa za něj není. 12. 1. 2021

COVID-19 josef smetana

Dobrý den,
můj otec má myasthenii. Chtěl jsem se jen zeptat, jak je to v případě očkování proti COVID-19. Je mu 88 let. Je myasthenia kontraindikací?
Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem
Josef Smetana 3. 1. 2021

MUDr. Michaela Týblová: Dobrý večer, i zde na stránkách jsou naše doporučení, pod záložkou myasthenia graivs, jmenuje se to covid 19 a uvnitř, pak vyjádření MG centra Praha.
Jinak ale u pacientů na 75 let považujeme rizika covid vyšší než očkování a proto s ním souhlasíme až na výjimky viz text v záložce 5. 1. 2021

Očkování Marie syslova

Dobrý den ,mám lehčí myasthenii beru 2denne mestinon.K tomu mám poruchu štítné žlázy a lehčí astma a chtěla jsem poradit zda se mám nechat očkovat proti covidu ,každý lékař mi přímo neřekne odpověď ať se rozhodnu sama ,zatím jsem covid neměla a očkovat bych se nechala ale nevím zda mohu na tetanus mi to povolili ale ještě mám dost protilátek tak se to posunulo děkuji za odpověď a radu sbozdravem Syslova Marie 31. 12. 2020

MUDr. Michaela Týblová: Omlouvám se, ale opět odkazuji na stránky www.myastheniagravis.cz a naše doporučení. Snažili jsme se vytvořit srozumitelný návod, jak postupovat. Naše vyjádření zohledňuje věk, protože nejvíce ohrožení jsou lidé nad 75 let, nejméně pod 60 let věku, kde již bývá průběh covid infekce často lehčí. Určitě doporučujeme vzít v den aplikace zyrtec nebo jiné antihistaminikum, jako prevenci snížení reakce na očkování.
1. 1. 2021

Zde položte svou otázku


Všechna pole jsou povinná