MYGRA-CZ představuje aneb Zeptejte se specialisty

Tato poradna neslouží k ověřování vzájemného působení užívaných léků jiných onemocnění než dg.myasthenia gravis.

MUDr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA, FN Brno - Zástupce přednosty Neurol. kliniky pro LPP

MUDr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA

Neuromuskulární centrum při Neurologické klinice FN Brno se zabývá diagnostikou a léčbou celého spektra neuromuskulárních poruch: myastenií, získanými i dědičnými svalovými chorobami i nemocemi periferních nervů včetně neuropatické bolesti. V diagnostice dědičných svalových chorob spolupracuje úzce s Centrem molekulární biologie a genové terapie IHOK FN Brno. Klinická diagnostika je podporována  elektrofyziologickými laboratořemi, ve kterých se provádí kompletní spektrum vyšetření. Léčebně je pracoviště vybaveno k zvládání i nejzávažnějších život ohrožujících stavů včetně umělé plicní ventilace na JIP. V roce 2016 se Centrum stalo součástí Evropské sítě vzácných onemocnění - ERN (Euro - NMD).

MUDr. Iveta Nováková, Centrum MG Praha, Neurologická klinika VFN Praha

MUDr. Iveta Nováková pracuje od roku 1997 v Centru pro myasthenia gravis a v Centru pro roztroušenou sklerosu na 1. Neurologické klinice VFN a 1. LF UK Praha, Kateřinská 30. Centrum MG se komplexně zabývá péčí o pacienty s myasthenia gravis a dlouhodobě je dispenzarizuje. Toto odborné pracoviště spolupracuje s III. Chirurgickou klinikou 1.LF a FN Motol, Gynekologicko-porodnickou klinikou 1.LF UK, Oční klinikou 1.LF Praha, I.Interní klinikou 1.LF Praha, ÚHKT a dalšími pracovišti.

MUDr. Michaela Týblová, Centrum MG Praha, Neurologická klinika VFN Praha

Myasthenia gravis Barbora

Dobrý den,
trpím myasthenií uz rok a pul .Ale posledních pár dni mam bolesti kyčelního kloubu (pravého i levého) ,nohy cítím i slabé.Je možné že se je nějaký projev myasthenie?
Děkuji za odpoved 27. 4. 2017

MUDr. Michaela Týblová: Bolesti kloubů nejsou typickým myastenickým příznakem, maximálně by to mohlo souviset s léčbou kortikoidy nebo cytostatiky, když by u Vás probíhala nějaká změna medikace, ale i tak by bylo lepší to probrat s Vaším ošetřujícím lékařem. 6. 6. 2017

Vyšetření ACHR PETR

Dobrý déhoen.Chtěl bych se zeptat na rozdíl klasického rozboru ACHR a Cell Based ACHR? 14. 11. 2016

MUDr. Michaela Týblová: Cell based Achr je citlivější metodika, která se v rutinní praxi v současné době běžně nepoužívá, pokud je mi známo.
23. 11. 2016

Invalidní důchod Barbora Vondřichová

Dobrý den,
Mam dg myasthenia gravis a mam zažádáno o invalidní důchod.Problemy mam ,že mi padají oční víčka ,mam velké pletencové oslabení a přemýšlí se o čištění krve .
Kvůli této nemoci mam přerušené studium na střední skole .
Chtela bych se zeptat jestli by jste si mi aspoň přibližně řekli jaký stupeň by mi mohl byt uznán .
Děkuji Vondřichová 8. 11. 2016

MUDr. Michaela Týblová: Dobrý den, toto rozhodnutí je opravdu jen na revizních lékařích a já se můžu mýlit, ale dlouhodobě se dá očekávat spíše schválení nižšího stupně invalidity, první, druhý stupeň. Pokud je mi ale známo u pacienta, jehož život je velmi ovlivněn nově vzniklým těžkým onemocněním, předtím byl plně pracujícího, pak v těchto případech je pacientovi někdy schválen plný invalidní důchod na jeden rok a poté se znovu přehodnocuje jeho zdravotní stav. U studentů tuto zkušenost bohužel nemám. 23. 11. 2016

očkování proti chřipce Šesták Václav

Mám Deset let Myastenii Gravis léčím se u dr.M. Týblové mužu se dát očkovat proti chřipce vzhledem k mému imunitnímu systému_ 4. 11. 2016

MUDr. Michaela Týblová: Dobrý den pane Šestáku, očkování proti chřipce patří mezi méně rizikové, ale přeci jen obecně všechna očkování, mimo tetanu, nedoporučujeme.
6. 11. 2016

plynové injekce Markéta

Dobrý den,
prosím o zodpovězení otázky, zda je možné při myasthenii gravis aplikovat plynové injekce (snad CO2) v oblasti krční a bederní páteře. A jestli je to možné i v případě pacienta s velmi oslabeným svalstvem.
Děkuji
Markéta

13. 9. 2016

MUDr. Iveta Nováková: Dobrý den,
s plynovými injekcemi i myastheniků opatrně. U stabilizovaných pacientů toto není problém, u nestabilního pacienta bych toto opravdu zvažovala.

20. 9. 2016

Zde položte svou otázku


Všechna pole jsou povinná